niedziela, 18 listopada 2012

Murzynek

SKŁADNIKI: 2 szklanki mąki, 2 szklanki cukru, 4 jajka, 200 g masła/margaryny, 6 łyżek wody, 6 płaskich łyżeczek kakao, 6 płaskich łyżeczek proszku do pieczenia, olejek arakowy, szczypta soli.

WYKONANIE: W małym rondelku rozpuszczamy kostkę masła, dodajemy cukier i czekamy aż wszystko dokładnie się rozpuści (co jakiś czas mieszamy). Dodajemy kakao, wodę oraz olejek arakowy (całą buteleczkę). Zagotowujemy, gdy zobaczymy bąbelki, ściągamy z ognia. Pół szklanki masy odlewamy na później na polewę, a resztę odstawiamy do przestudzenia. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni, przy opcji górnej i dolnej grzałki i zabieramy się za ubijanie piany z białek (oddzielić żółtka od białek do osobnych miseczek). Do białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy je na sztywną pianę. Gdy polewa już ostygła, dodajemy do niej żółtka, 2 szklanki mąki oraz proszek do pieczenia. Mieszamy wszystko na gładką masę a następnie delikatnie dodajemy ubite białka. Masę przekładamy do wysmarowanej podłużnej brytwanki i wkładamy do piekarnika na godzinę. Ciasto po upieczeniu odstawiamy do ostygnięcia na co najmniej kilka godzin i dopiero wtedy, gdy już ostygnie oblewamy go polewą.

piątek, 9 listopada 2012

Pierogi ruskie

SKŁADNIKI:
Farsz: 0,5 kg ziemniaków, 0,5 kg sera białego (tłustego), 2 średniej wielkości cebule, 2 łyżeczki pieprzu, 1-5 łyżeczki soli.
Ciasto: 3 szklanki mąki, 1 szklanka wrzątku, 1 łyżka masła, 1 żółtko, pół łyżeczki soli.

WYKONANIE: Ziemniaki ugotować i odstawić do wystygnięcia. Podczas ich gotowania przygotować ciasto - wysypać na stolnicę 3 szklanki mąki i pół łyżeczki soli, a następnie zrobić w środku wgłębienie i dodać lekko rozbełtane żółtko, wymieszać delikatnie palcami i stopniowo dodawać wrzątku - odczekać aż się mąka chwilę zaparzy po czym dolewać kolejne porcje wody, na koniec zagniatać ciasto, dodać też łyżkę masła. Ciasto należy wyrabiać aż do uzyskania jednolitej masy, a potem przełożyć do lodówki na 20 minut.

wtorek, 6 listopada 2012

Kalafiorowy krem z curry

SKŁADNIKI: 1 duży kalafior, 1,5 l bulionu warzywnego, mały kawałek selera i pietruszki (z bulionu), 3 łyżeczki przyprawy curry, sól i pieprz do smaku.

WYKONANIE: W średniej wielkości garnku ugotować bulion warzywny. Kalafiora umyć i obrać z liści, a następnie połamać na małe różyczki, które gotować 15 minut w dużym garnku z wodą. Po odpowiednim czasie miksujemy kalafiora na gęsty krem, dodając do miksera również pietruszkę i seler z bulionu. Do czystego bulionu dodajemy przygotowany krem warzywny i doprawiamy solą, pieprzem oraz 3 łyżeczkami curry i gotujemy kolejne 10-15 minut. Krem można podawać z groszkiem ptysiowym, lub grzankami, ale sam w sobie jest również pyszny.

Śledzie w sosie salsa

SKŁADNIKI: 200 g śledzi, 1 średnia cebula, 1 mała czerwona papryka, 200 g przecieru pomidorowego, 2 łyżki miodu, 2 łyżki octu, 3 łyżki wody, 1 łyżeczka słodkiej papryki, 2 łyżeczki majeranku, sól i pieprz (gruboziarnisty, świeżo zmielony), szczypta chilli, 4 ziarenka pieprzu czarnego, 2 ziarenka ziela angielskiego i 1 listek laurowy.

WYKONANIE: Śledzie kroimy w 1,5 cm kawałki, doprawiamy pieprzem gruboziarnistym, zielem angielskim i listkiem laurowym i przekładamy do naczynia w którym będziemy je przechowywać. Na patelni rozgrzewamy małą ilość tłuszczu, a w międzyczasie kroimy drobno paprykę i cebulę (w piórka)., które gdy patelnia jest już rozgrzana wrzucamy na tłuszcz i smażymy kilka minut do miękkości. Po minionych paru minutach dodajemy ok 150-200 ml przecieru pomidorowego, 3 łyżki wody i podgrzewamy kolejnych kilka minut. Dodajemy ocet, łyżeczkę słodkiej papryki, 2 łyżeczki majeranku, szczyptę chilli oraz 2 łyżki miodu i dusimy jeszcze kilka minut. Na koniec czekamy aż sos przestygnie i przekładamy go do śledzi, wszystko dokładnie mieszamy i wkładamy do lodówki najlepiej na kilka godzin.

sobota, 27 października 2012

Tarta lotaryńska

SKŁADNIKI: 250 g mąki, 125 g masła, 6 jajek, 300 ml śmietanki 36%, 150 g boczku wędzonego, 1 średniej wielkości cebula, 1 łyżka bułki tartej, 1 łyżeczka cukru, 0,5-1 łyżeczki gałki muszkatołowej, sól i pieprz do smaku.
* Potrzebna forma o średnicy ok. 30 cm.

WYKONANIE: Mąkę, masło, 2 żółtka, łyżeczkę cukru i szczyptę soli należy wymieszać na gładką masę i pod koniec dokładnie zagnieść, aż ciasto będzie jednolite, następnie wstawić do lodówki na pół godziny. Do średniej wielkości miski wbijamy 4 jajka (ubić), 300 ml śmietany i mieszamy na gładką masę. Całość doprawiamy do smaku - pieprzem, solą i gałką muszkatołową. Na małej patelni rozgrzewamy małą ilość tłuszczu i dodajemy drobno pokrojony boczek w małą kostkę, podgrzewamy aż wytopi się tłuszcz. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę, po czym dodajemy do boczku. Gdy już cebula i boczek będą gotowe, przekładamy po chwilowym ostygnięciu do masy śmietanowo- jajecznej i mieszamy. Schłodzone ciasto wyjmujemy z lodówki po minionych 30 minutach i rozwałkowujemy na okrąg średnicy ok. 30 cm. (Aby ciasto się łatwo rozwałkowało polecam wyłożyć blat/deskę papierem do pieczenia i obsypać go mąką, następnie położyć na nim ciasto i kolejny kawałek papieru na wierzch - wałkować przez papier. Przy takim wałkowaniu ciasta łatwiej będzie je przełożyć na formę a tym samym pozostawia mniej do sprzątania.) Ciasto wałkujemy dosyć cienko następnie zdejmujemy wierzchni papier i przekładamy ciasto, odwracając je o 180 stopni i wykładając na wysmarowaną tłuszczem formę. Wyrównujemy brzegi nożem. Ciasto nakłuwamy widelcem dosyć gęsto i obsypujemy łyżką bułki tartej. Ciasto wkładamy do rozgrzanego piekarnika o temperaturze 210 stopni i pieczemy przez ok. 12 minut. Po tym czasie wyjmujemy i wlewamy masę śmietanową z dodatkami. Zamykamy wieczko od piekarnika i pozostawiamy tartę na 30 minut, temperaturę zmniejszamy do 200 stopni. Jeżeli ciasto podczas pieczenia za bardzo wyrasta nam do góry należy je ponakłuwać wykałaczką.

Łopatka wieprzowa w sosie własnym

piątek, 13 lipca 2012

Zupa/krem z buraczków

SKŁADNIKI: 1 l bulionu warzywnego, 0,5 kg buraczków, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, sok z cytryny, sól i pieprz, 2-3 jajka, szczypiorek.

WYKONANIE: Zagotować bulion. Jajka ugotować na twardo i ostudzić. Buraczki umyć i pozawijać w folię aluminiową a następnie piec w temperaturze 200 stopni przez godzinę, po czym wyjąć je, ostudzić, obrać i skroić w drobną kosteczkę. Rozgrzać patelnię i na małej ilości oleju usmażyć skrojoną drobno cebulkę i przeciśnięty przez praskę czosnek, po czym dodać buraczki. Dusić pod przykryciem przez 15 minut po czym zmiksować na krem. Doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Krem przełożyć do miseczek i podawać z pokrojonym jajkiem posypanym solą i szczypiorkiem.


środa, 27 czerwca 2012

Szynka wieprzowa w sosie własnym z młodą kapustką

Meksykańska lasagne z płatów tortilli

SKŁADNIKI: 0,5 kg mięsa mielonego, 1 cebula, 2 żabki czosnku, puszka kukurydzy, puszka czerwonej fasoli, puszka pomidorów krojonych, kostka sera żółtego, 4 duże płaty tortilli, chilli, sól, pieprz.

WYKONANIE: Na patelni podsmażyć pokrojoną cebulkę, wyciśnięty czosnek i mięso. Na tarce o grubych oczkach zetrzeć ser. Po około 15 minutach na patelnię dodajemy pomidory, kukurydzę i fasolkę. Wszystko dusić jeszcze około 10 minut, doprawić do smaku.
Odpowiedniej wielkości naczynie posmarować małą ilością oleju po czym kłaść na zmianę - 1 płat tortilli, farsz, ser kolejny płat tortilli i znów farsz, ser (kontynuujemy dopóki nie skończy nam się farsz). Na wierzchu oczywiście ma być tortilla. Zapiekamy "lasagnę" 10 minut w piekarniku w 200 stopniach. Przyrządzoną "lasagnę" kroimy na trójkątne porcje i przekładamy na talerze.

wtorek, 19 czerwca 2012

Ciasto z owocami na herbatnikowym spodzie


SKŁADNIKI: 0,5 kg truskawek, 100 g borówek (mogą być też amerykańskie), kilka listków świeżej mięty lub szałwi, 200 g herbatników, 2 serki homogenizowane 500 ml ( 0% tłuszczu), 4-5 łyżek cukru pudru, pół opakowania cukru waniliowego, 3/4 kostki masła, 2 łyżki śmietany, 3 łyżki żelatyny, 1/4 szklanki wody, szczypta soli.

WYKONANIE: 200 g herbatników wsypujemy do woreczka foliowego i szczelnie go zawiązujemy, następnie używając wałka rozkruszamy herbatniki w drobne okruszki (im drobniej tym lepiej). Herbatniki przekładamy do średniej miski. Rozgrzewamy małą patelnię, na której rozpuszczamy masło (3/4 kostki), a gdy stopnieje dodajemy je do herbatników i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną masę wykładamy do średniej wielkości tortownicy (25 m) i ugniatamy równo, następnie wkładamy na min. 15 min. do lodówki. Do kolejnej miski przekładamy serki homogenizowane i mieszamy z 2 łyżkami śmietany, kilkoma łyżkami cukru pudru oraz cukrem waniliowym (pół opakowania). Do szklanki wlewamy 1/4 jej pojemności ciepłej wody (zagotowana i odstana, nie gorąca) i rozpuszczamy w niej 3 płaskie łyżeczki żelatyny. Mieszamy aż całkowicie się rozpuści a następnie wlewamy stopniowo do masy dokładnie mieszając. Przygotowujemy owoce - myjemy i kroimy w ćwiartki bądź połówki. Po określonym upływie czasu wyjmujemy tortownicę i smarujemy przygotowaną masą serową. Na koniec układamy na wierzchu truskawki, borówki oraz listki mięty/szałwi. Przygotowane ciasto wkładamy do lodówki na 2 godziny.

sobota, 9 czerwca 2012

Roladki wieprzowe z warzywami


Mięsna lasagne z sosem beszamelowym

SKŁADNIKI: 500 g mięsa mielonego, 1 średniej wielkości cebula, kartonik/puszka krojonych pomidorów, 2-3 ząbki czosnku, płaty lasagne (najlepiej takie bez konieczności obgotowywania), kostka sera żółtego/bądź plastry, 2 łyżeczki oregano, sól, pieprz, szczypta chilli.
Sos beszamelowy: 2-3 łyżki masła, 2-3 łyżki mąki, 1, 5 - 2 szklanek mleka, 2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej, sól, pieprz.

WYKONANIE:

Do wykonania lasagne najlepiej przydaje się średniej wielkości naczynie żaroodporne lub forma, którą należy posmarować małą ilością tłuszczu. Cebulę kroimy wedle uznania w piórka, lub w drobną kosteczkę, ja osobiście wolę w kostkę. Na dużej patelni rozgrzewamy małą ilość oleju, a następnie wrzucamy cebulę i przeciśnięte przez praskę 2-3 ząbki czosnku. Rumienimy cebulkę i dodajemy mięso mielone. Solimy, pieprzymy i gdy już mięso będzie gotowe dodajemy krojone pomidory, 2 łyżeczki oregano i szczyptę chilli. W międzyczasie w małym rondelku rozpuszczamy 2-3 łyżki masła na małym ogniu, a następnie, 2-3 łyżki mąki i dokładnie mieszamy trzepaczką, chwilę rumienimy. Stopniowo dodajemy mleka - po pół szklanki i podnosimy temperaturę. Za każdym razem gdy sos gęstnieje dolewamy mleka aż zużyjemy całe 2 szklanki. Do sosu dodajemy sól, pieprz i gałkę muszkatołową (niektórzy używają tylko szczypty gałki, ale ponieważ to jedna z moich ulubionych przypraw ja używam 2 łyżeczki). Sos stale podgrzewamy na średniej temperaturze, a na koniec skręcamy na niską temperaturę i czekamy parę minut aż bardziej zgęstnieje. W trakcie, gdy powoli kończymy przygotowywanie sosu, ścieramy na tarce o grubych oczkach ser zółty.W przygotowanej foremce wykładamy równolegle do siebie 2 płaty lasagne, następnie sos mięsno- pomidorowy, sos beszamelowy, znowu płaty lasagne i ser żółty. W tej kolejności układamy jeszcze kilka kolejnych warstw aż do wyczerpania składników. Zakańczamy serem żółtym. Na wierzch brytwanki kładziemy kawałek papieru do pieczenia, aby nie spiekł nam się wierzch. Piekarnik należy rozgrzać do 200 stopni i gdy jest już odpowiednia temperatura wkładamy lasagnę i pieczemy 30 minut. Temperaturę zmniejszamy do 180-190 stopni.

Musaka

SKŁADNIKI: 2 duże bakłażany, 1 duża cebula, 3 ząbki czosnku, 1 puszka pomidorów krojonych, 0,5 kg mięsa mielonego, 0,5 łyżeczki cynamonu, sól, pieprz, mała kostka sera żółtego.
Sos beszamelowy - 4 łyżki masła, 4 łyżki mąki, 3 szklanki mleka, sól, pieprz, 1 łyżeczka gałki muszkatołowej.

WYKONANIE: Bakłażany umyć i pokroić w plastry grubości 1 cm, posolić i położyć w durszlaku na min. 15 minut (w celu zniwelowania goryczki), po upływie 15 minut umyć je i osuszyć ręcznikiem papierowym. Na jednej patelni usmażyć cebulę, czosnek, mięso, po czym dodać pomidory w puszce i doprawić do smaku cynamonem, solą i pieprzem. Na drugiej na dobrze rozgrzanym oleju usmażyć na złoto bakłażany. W małym rondelku rozpuścić 4 łyżki masła, dodać 4 łyżki mąki i zrumienić, a następnie dodawać po trochę mleka. Mleko dolewamy partiami np. po 150 ml, następnie zagotowujemy i zmniejszamy temperaturę i tak aż skończy nam się mleko a sos uzyska gęstą konsystencję. Doprawiamy go gałką muszkatołową. W wysmarowanym olejem naczyniu żaroodpornym nakładać na zmianę bakłażany, farsz i sos beszamelowy. Na wierzch posypać startym serem żółtym. Zapiekać 25 minut w 190 stopniach.

Cukinia faszerowana



Zupa pomidorowa

SKŁADNIKI: 2-3 pomidory + słoiczek soku z pomidorów, 1 cebula, 0,5 l bulionu (może być z kostki), 1-2 łyżki śmietany 12%, łyżka oleju, sól, pieprz, 2 listki laurowe, pietruszka zielona.

WYKONANIE: Świeże pomidory i cebulę pokroić w drobną kostkę, a następnie na małej ilości oleju podsmażyć kilka minut w rondelku. Całość przełożyć do miksera i dokładnie zmiksować. Do średniej wielkości garnka wlać 0,5 l wody, dodać kostkę rosołową i doprowadzić do wrzenia, a następnie dodać zmiksowane pomidory z cebulką. Doprawić pieprzem i listkami laurowymi i gotować 5-10 minut na małym ogniu. Na koniec posolić oraz dodać sok ze słoiczka ( jeśli oczywiście mamy). Zabielić 1-2 łyżkami śmietany, podawać z posiekaną pietruszką.

poniedziałek, 21 maja 2012

Mule po marynarsku


Papryki faszerowane

SKŁADNIKI: 4 - 6 czerwonych papryk, 2 woreczki kaszy perłowej, 0,5 kg mięsa mielonego, 2-3 ząbki czosnku, 1 duża cebula, 0,5 kg pieczarek, 1/4 kostki rosołowej, sól, pieprz.

WYKONANIE: Cebulę, czosnek i mięso mielone usmażyć na patelni, następnie dodać obrane i pokrojone pieczarki i dusić kolejne 10 minut. Ugotować kaszę i wymieszać z mięsem. Dodać rozkruszoną część kostki rosołowej, posolić i popieprzyć. Naczynie żaroodporne wysmarować małą ilością tłuszczu. Papryki umyć i poodcinać im "wierzchołki", oczyścić z nasion. Papryki nadziewać przygotowanym farszem i przekładać do naczynia żaroodpornego. Zapiekać w 190 stopniach 50 minut. Po około pół godziny położyć na wierzch papryk kawałek papieru do pieczenia, aby się za mocno nie przypiekły.


wtorek, 8 maja 2012

Rolada z indyka faszerowana szpinakiem, fetą i suszonymi pomidorami

SKŁADNIKI: ok. 1 kg fileta z indyka, opakowanie szynki parmeńskiej, pół opakowania mrożonego szpinaku, 3/4 kostki fety, ok. 10 suszonych pomidorów.

WYKONANIE:

Rozbić filet z indyka, oprószyć pieprzem i skropić oliwą z oliwek (ja użyłam oliwy ze słoiczka z suszonymi pomidorami), następnie włożyć do lodówki. Nie należy używać soli, ponieważ zarówno szynka parmeńska jak i feta zawierają wystarczająco dużo soli do smaku. Następnie, na rozgrzanej patelni przyrządzić szpinak z wyciśniętym czosnkiem i na koniec pozostawić do wystygnięcia. Piekarnik nagrzać do 190 stopni. Po wyjęciu fileta z lodówki rozkładamy warstwami następujące składniki: szpinak, pokruszoną fetę oraz suszone pomidory (szpinak rozłożyć tak jak na obrazku - pozostawiając odstęp od farszu u góry, składniki rozkładamy dosyć płasko, należy też uważać, by nie było ich zbyt wiele, ponieważ wtedy farsz będzie po prostu wychodził na boki). Na koniec zwijamy całość w rulon (zwijamy od siebie) i obkładamy plastrami szynki parmeńskiej. Dobrze przygotowana rolada nie wymaga obwiązywania nicią kulinarną.Przygotowaną roladę wstawiamy do naczynia żaroodpornego, wysmarowanego małą ilością tłuszczu i wstawiamy do piekarnika (temperaturę zmniejszamy do 180 stopni). Po paru minutach podlewamy roladę pół szklanki wody. Piec po 30 minut z 2 stron. Po zakończeniu pieczenia pozostawić roladę w zgaszonym piekarniku na 10 minut.





poniedziałek, 7 maja 2012

Banany zapiekane z gorzką czekoladą

SKŁADNIKI: kilka bananów, pół tabliczki gorzkiej czekolady.

WYKONANIE: Banany nacinamy wzdłuż w kilku miejscach i wciskamy pojedyncze kostki czekolady, następnie kładziemy je na grillu, lub rożnie w piekarniku i zapiekamy kilka minut aż będą miękkie (skórka może zbrązowieć). Banany wykładamy na talerze i lekko nacinamy wzdłuż, po czym zjadamy zawartość łyżeczką.

Polędwiczki wieprzowe w marynacie musztardowo - miodowej

Zupa z czerwonej soczewicy

SKŁADNIKI: 1,5 szklanki czerwonej soczewicy, 1 l bulionu warzywnego,  2-3 mięsiste pomidory (lub pomidory z puszki), łyżka koncentratu pomidorowego, sok z cytryny, kilka łyżek śmietany 18 %, 1,5 łyżki majeranku, ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz.

WYKONANIE: Do przygotowanego bulionu warzywnego dodać soczewicę, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek i gotować 10 minut na małym ogniu, dodać koncentrat pomidorowy i gotować kolejne 5 minut. Przyprawić zupę sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Dodać śmietanę. Pomidory sparzyć obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Zupę przelać do miseczek i do każdej dodać po trochę pomidorków na wierzch.


Włoska zupa minestrone

SKŁADNIKI: 1,5 litra wody, 2 pomidory, 1-2 marchewki,  pietruszka, ćwiartka selera, por, cukinia, mały bakłażan, średnia rzepka, 2 cebule, 2-3 ziemniaki, szklanka mrożonej fasolki szparagowej, szklanka mrożonego zielonego groszku, ząbek czosnku, starty parmezan, łyżka masła, sól, pieprz, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu czarnego, łyżeczka suszonego tymianku i bazylii.

WYKONANIE: Przygotować bulion z włoszczyzny (dodać liść laurowy,ziele angielskie i pieprz).  Osobno podgotować ziemniaki. W międzyczasie skroić pozostałe warzywa - cukinię, bakłażana, pomidory, rzepkę i cebule. Cebulę podgrzać na patelni na małej ilości masła wraz z czosnkiem, a następnie dodać skrojone warzywa (poza pomidorami i ziemniakami) i dusić kilka minut. Wyjąć włoszczyznę z bulionu i skroić marchewki w plasterki, a pietruszkę i seler w kostkę, po czym z powrotem dodać do bulionu. Warzywa z patelni przełożyć do bulionu oraz dodać ziemniaki i pomidory - gotować do miękkości, po czym dodać fasolkę szparagową i groszek zielony i gotować ok. 10 minut. Na koniec doprawić solą i pieprzem oraz suszonymi ziołami. Po rozlaniu do miseczek należy posypać każdą porcję startym parmezanem.



Zupa pikantno - kwaśna po syczuańsku

SKŁADNIKI: 1,5 l wody, 2 piersi z kurczaka, ok. 15 suszonych chińskich grzybów, 35 dag pędów bambusa, 1 łyżka świeżo startego imbiru, zielona cebulka/szczypiorek, ząbek czosnku,  2-3 jajka, 1-2 łyżki mąki kukurydzianej, 1 łyżka oleju sezamowego, 9 łyżek octu balsamicznego, 1 łyżka przecieru pomidorowego, sos sojowy, chilli, pieprz, sól.

WYKONANIE:

Filety z kurczaka umyć i pokroić w cienkie paski, następnie przygotować bulion z kurczaka. Grzyby zalać małą ilością wody i pozostawić na kilkanaście minut, po czym pokroić w paski. Do wrzącego bulionu z kurczaka dodać grzyby (wraz z wywarem grzybowym), pokrojone na cienkie paseczki pędy bambusa, oraz imbir starty na plasterki. Zupę gotować około 15 minut, po tym czasie wymieszać z mąką kukurydzianą i ponownie zagotować. Zdjąć z ognia i dodać roztrzepane jajka (bardzo ważne jest by zupy wtedy nie mieszać! Chwilę odczekać.). Na zakończenie dodać przecier pomidorowy, doprawić sosem sojowym i octem balsamicznym, chilli, solą i pieprzem - wymieszać. Każdą porcję przyozdobić dużą ilością szczypiorku bądź zielonej cebulki.


Zupa/krem z cukinii

SKŁADNIKI:

zielone cukinie, 1 cebula, 2-3 ząbki czosnku, 1 litr bulionu, oliwa/masło do smażenia, 1-2 łyżki śmietany12% /jogurtu naturalnego, sól, pieprz.

WYKONANIE:

Przygotować bulion (ja użyłam wcześniej zamrożonego). Cebulę pokroić w drobne piórka, a cukinię w kostkę (wraz ze skórką). Na patelni rozgrzać oliwę lub masło, a następnie wrzucić skrojoną cebulkę. Po 2-3 minutach dodać cukinię, wyciśnięty przez praskę czosnek i podgrzewać do miękkości. Gdy warzywa odpowiednio zmiękną, doprawić je i całość przełożyć do garnka z bulionem. Po upływie około 20 minut zupa gotowa jest do zmiksowania. Na koniec do przygotowanej zupki dodaję 2 łyżki śmietany i ponownie zagotowuję.


poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Zupa gulaszowa

SKŁADNIKI: 40 dag wołowiny bez kości, 1 l bulionu warzywnego, 2 cebule, 2 czerwone papryki, 2-3 pomidory, ząbek czosnku, 1 łyżeczka słodkiej papryki, 1/2 łyżeczki mielonego kminku, szczypta chilli, sól, pieprz, zielona pietruszka.

WYKONANIE: Przygotować litr bulionu z włoszczyzny. Skroić cebule i pomidory w kostkę, a paprykę i mięso w paseczki. Na patelni rozgrzać oliwę i zrumienić przygotowaną, skrojoną cebulkę. Po chwili dodać mięso i paprykę i dusić do czasu aż mięso będzie dosyć miękkie, a wtedy przełożyć wszystko do garnka z bulionem. Dodać skrojone pomidory oraz przyprawy - czosnek, paprykę mieloną, kminek, sól, pieprz i chilli, gotować do momentu aż mięso będzie całkiem miękkie. Na koniec rozlać do miseczek i udekorować pietruszką.


poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Czekoladowe fondue z owocami




Klopsiki w sosie pieczarkowym z kaszą gryczaną i surówkami

Sałatka zielona ze śmietanką

Sałatka grecka

SKŁADNIKI: ogórek zielony, kilka pomidorów, cebula, mały słoiczek czarnych oliwek, 1 opakowanie sera feta, sól, pieprz, sos winegret.

WYKONANIE: Cebulkę kroimy w piórka, ogórki w półksiężyce, a pomidorki w ćwiartki - wszystko przekładamy do średniej wielkości miski, po czym dodajemy oliwki i ser feta pokrojony w kostkę. Przygotowujemy winegret: 15 ml oliwy z oliwek, 5 ml octu lub soku z cytryny, sól i świeżo mielony pieprz.


Żółte risotto z kurczakiem i warzywami

Tołpyga z ziemniaczkami w sosie mojo


Boczek rolowany




Curry z kurczakiem


czwartek, 16 lutego 2012

Zapiekanka z ziemniakami, kiełbasą i żółtym serem


Mule

Klopsiki mięsne w sosie serowym

SKŁADNIKI:
Farsz: 0,5 kg mięsa mielonego wołowo- wieprzowego, 1 czerstwa bułka, 0,5 szklanki mleka, jajko, łyżka ostrej musztardy, łyżka ketchupu, 0,5 łyżeczki soli, świeżo mielony pieprz, bułka tarta.
Sos: 2 łyżki masła, 2 łyżki mąki, 0,5 szklanki przegotowanej wody, duży kubek śmietany (400g), serek topiony (100 g), 10 dag sera gołda, biały pieprz, 0,5 łyżeczki kurkumy, 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej.
+ Dla smakoszy serków pleśniowych - można dodać 5 dag sera rokpol dla zaostrzenia smaku.

WYKONANIE: Bułkę namoczyć w półmisku z mlekiem. Do odrębnej miski włożyć mięso, oraz pozostałe składniki na farsz i dokładnie wymieszać. Na koniec dodać miękką odsączoną bułkę i ponownie wymieszać. Aby masa nie była zbyt rzadka należy dodać bułki tartej, " na oko" aż będzie można formułować z niej kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Klopsiki obtaczamy w bułce tartej i smażymy na patelni, na rozgrzanym oleju.
W międzyczasie przygotowujemy sos - w rondelku roztapiamy 2 łyżki masła i dodajemy 2 łyżki mąki, aż się zrumieni, a następnie dodajemy 0,5 szklanki wody, kubek śmietany, chwilę podgrzewamy i dodajemy topiony serek oraz ser gołda, mieszamy aż składniki dokładnie się połączą. (Gdyby sos był zbyt gęsty - dolewamy odrobinę mleka) Na koniec przyprawiamy białym pieprzem, kurkumą i gałką muszkatołową (jak ktoś lubi).