wtorek, 13 grudnia 2011

Gnocchi ze szpinakiem i twarożkiem

SKŁADNIKI: 400 g mrożonego szpinaku, 250 g twarożku, 280 g mąki, 1 starta gałka muszkatołowa lub 2 łyżeczki startej gałki, 2 jajka, 2-3 ząbki czosnku, sól, pieprz, oliwa z oliwek.

WYKONANIE: Szpinak należy przyrządzić w rondelku na oleju i odczekać, aż odparuje woda. Następnie należy go ostudzić, a potem przecisnąć dobrze przez sitko. W między czasie rozrabiamy twarożek w misce widelcem, doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy jajka. Odcedzony szpinak dodajemy do twarożku wraz z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i gałką muszkatołową - wszystko dokładnie mieszamy i doprawiamy jeszcze do smaku. Na koniec dodajemy przesianą przez sitko mąkę, około 280 g - masa ma być gęsta taka jak na kopytka/pierogi leniwe. Wkładamy przygotowaną masę do lodówki na 30 min., po czasie wyjmujemy ciasto i rozkładamy na obsypanej mąką desce kuchennej. Formułujemy podłużne, wąskie wałeczki szerokości 1,5 cm (podczas gotowania się powiększą), kroimy je na drobne kwadraciki. Do wrzącej i osolonej wody wrzucamy partiami gnocchi. Gotujemy aż wypłyną na powierzchnię wody - około 5 minut. Gnocchi należy wyjąć wszystkie za jednym zamachem, ponieważ inaczej część może być przegotowana*.
Można podawać z sosem serowym, oliwą z oliwek lub z masłem, obsypane parmezanem.

* Ważna uwaga - wyłowienie wszystkich gnocchi w jednym momencie jest mało możliwe, dlatego, aby zachować ich miękkość należy przełożyć część do garnuszka/miseczki z zimną wodą oraz najlepiej kostką lodu. Dzięki temu zabiegowi odgrzane ponownie gnocchi będą w dalszym ciągu miękkie.

sobota, 10 grudnia 2011

Śmietanowiec

SKŁADNIKI: 3 różnokolorowe galaretki, 2,5 łyżeczki żelatyny, ok. 600 ml schłodzonej śmietany 30-36%, 3 łyżki cukru pudru, 1-2 cukry waniliowe, 1/4 szklanki wrzątku.

WYKONANIE: Każdą z galaretek rozpuścić w osobnych miseczkach  w 0,5 l wody (w sumie 1,5 l) i odstawić do lodówki na kilka godzin lub całą noc. Stężałe galaretki pokroić w drobną kostkę i delikatnie wymieszać w dużej misce. Do drugiej dużej miski wsypać cukier puder, cukier waniliowy, oraz wlać schłodzoną śmietanę. Ubijać masę przez kilka minut na wysokich obrotach.W szklance rozpuścić 2, 5 łyżeczki żelatyny w 1/4 szklanki wody (wrzątku). Chwilę ostudzić żelatynę, ale nie a bardzo, bo zimna się zetnie, następnie wymieszać delikatnie ze śmietaną. Do średniej brytwanki/ formy (jak na zdjęciu) przełożyć galaretki i wlać masę, a następnie szybko wymieszać, gdyż śmietana z żelatyną i galaretkami szybko tężeje. Wymieszać równomiernie i ujednolicić wierzch. Śmietanowiec włożyć ponownie na 1-2 h do lodówki.

*Opcjonalnie można wyłożyć na wierzch pokrojone owoce - np. brzoskwinie w puszce i zalać dodatkową galaretką. Nie należy używać ananasów ani kiwi, ponieważ wtedy galaretka nie tężeje.

piątek, 9 grudnia 2011

Gołąbki

SKŁADNIKI:

WYKONANIE:



Francuska zupa cebulowa

SKŁADNIKI:

1,5 l wywaru z włoszczyzny, ok.300 ml wytrawnego wina białego, 4-5 cebul, 2 łyżki mąki, 2 łyżki masła, 2 kopiate łyżki tymianku, listek laurowy, średnia kostka sera żółtego (np. ementaler), olej, sól, pieprz, opakowanie mrożonego ciasta francuskiego.

WYKONANIE:

Zagotować bulion warzywny. Skroić cebulkę w drobną kostkę i podsmażyć na maśle, oprószyć mąką i zrumienić. Dodać listek laurowy, tymianek, sól, pieprz. Po paru minutach, gdy cebulka się zrumieni, podlewamy ją wytrawnym białym winem, a następnie dodajemy około szklanki bulionu warzywnego i dusimy ok 30 minut na małym ogniu. Na koniec przekładamy wszystko razem do bulionu i gotujemy ok. 10 minut. Ser żółty należy zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Przygotowujemy miseczki odporne na wysoką temperaturę, do każdej z nich nakładamy po małej porcji sera żółtego a następnie zalewamy przygotowaną zupą cebulową. Wyjmujemy ciasto francuskie z opakowania i lekko rozwałkowujemy każdy płat ciasta, który następnie wycinamy w formie koła większego od średnicy naszych miseczek i nakładamy na każdą z nich, po czym zapiekamy miseczki z nałożonym ciastem w piekarniku przez 10 minut w temperaturze 180 - 200 stopni (w zależności od piekarnika, najlepiej jednak zastosować się do wskazówek producenta ciasta). Po określonym czasie wyjmujemy i podajemy gotową zupkę.

Zupa meksykańska

Zupa/krem z papryki

SKŁADNIKI: 1,5 l bulionu, 4 czerwonych papryki, 1 żółta papryka, 1 zielona papryka, 1-2 ugotowane marchewki (według uznania), 1- 2 małe cebulki, 200 g śmietany 18 %, 2-4 łyżki masła, sól, pieprz.


WYKONANIE: Przygotowujemy bulion warzywny. Papryki i cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na kilku łyżkach masła aż lekko zmiękną. Następnie przygotowane warzywa dodajemy do przygotowanego bulionu, gotujemy na małym ogniu około 10 minut, po tym czasie przekładamy zupę do miksera oraz 1-2 ugotowane marchewki i miksujemy całość na krem. Przetartą zupę przekładamy z powrotem do garnka, dodajemy kubek śmietany rozrobiony z małą ilością zupy i mieszamy. Gotujemy kolejne max 10 minut i doprawiamy solą i pieprzem.


poniedziałek, 21 listopada 2011

Eintopf z kurczaka

SKŁADNIKI: 1,5 kg filetów z kurczaka, 2 duże cebule pokrojone w kostkę, 600 ml - do 1 l bulionu warzywnego, 200 g ziemniaków ugotowanych i pokrojonych w kostkę, 200g (lub więcej) kukurydzy, 4 pomidory pokrojone w ćwiartki, 1 puszka pomidorów krojonych, 2 posiekane ząbki czosnku, 2 skrojone w krążki papryczki chilli (bez nasionek), 2 łyżki mielonej papryki, sól, pieprz cayenne.

WYKONANIE: Ugotować bulion warzywny, a także ziemniaki - w osobnym garnku. Do przygotowanego bulionu dodajemy pokrojone w paseczki i małe kawałeczki piersi kurczaka, a następnie cebulę, pomidory, pomidory w puszce, czosnek, chilli i ziemniaki. Dodajemy mieloną paprykę, sól, pieprz i gotujemy na małym ogniu ok. 30 minut. Na koniec dodajemy kukurydzę i gotujemy jeszcze ok. 10 minut.

Pikantne skrzydełka Buffalo

SKŁADNIKI: 20 skrzydełek kurczaka, seler naciowy 1 sztuka, kilka marchewek; marynata - 5 łyżek masła, 5 łyżek sosu tabasco, 2 drobno posiekane ząbki czosnku, 1 łyżka mielonej papryki, 2-3 łyżki ketchupu, 1 łyżka miodu, 1 łyżka octu balsamicznego (z czerwonego wina), sól, pieprz cayenne, czarny pieprz; dip do warzyw - 100 g sera pleśniowego (lazur), 100 ml jogurtu naturalnego, 100 ml śmietany 12%, 4 łyżki majonezu, sól, pieprz, gałka muszkatołowa.

WYKONANIE: Umyte, oprószone solą i pieprzem skrzydełka ułożyć w blasze wysmarowanej olejem. Piec 10-15 minut w temperaturze 200 stopni, tak aby się zrumieniły. W międzyczasie wszystkie składniki potrzebne do marynaty mieszamy ze sobą w małym garnku i podgrzewamy co chwilę mieszając, aby się połączyły. Po wyjęciu skrzydełek z piekarnika należy skropić je sosem tabasco i posmarować marynatą, następnie odstawić na około godzinę. Po upływie tego czasu ponownie wkładamy do piekarnika i pieczemy kolejne 15- 20 minut. Mieszamy wszystkie składniki potrzebne do dipu w małej miseczce, ser pleśniowy należy rozgnieść widelcem i dodać do reszty składników. Dla lepszego połączenia można podgrzać sos w rondelku na małej ilości oleju. Gotowy dip do warzyw wlewamy do małych miseczek, na talerzu układamy przygotowane łodygi selera oraz pokrojone marchewki - jak na zdjęciu. Obok układamy upieczone skrzydełka.


poniedziałek, 7 listopada 2011

Krewetki grillowane z kolbami kukurydzy

SKŁADNIKI: około 30 krewetek, 4 kolby kukurydzy, 0,5 kg ziemniaków, 4 łyżki masła, 1 łyżka miodu, 2 łyżki sosu sojowego, 4 łyżki oleju, papryka mielona, sól, pieprz, oraz sałata lodowa, pomidor i cytryna do dekoracji.

WYKONANIE: Krewetki należy obrać (jeśli jest potrzeba), umyć, osuszyć i delikatnie naciąć grzbiety usuwając czarną żyłkę. W małej miseczce mieszamy sos sojowy, z miodem i 4 łyżkami oleju. Krewetki zanurzamy w marynacie i odstawiamy przykryte na około godzinę. W międzyczasie przygotowujemy frytki i smażymy na złoto. Odsączamy na papierowym ręczniku nadmiar tłuszczu i doprawiamy - solą i słodką papryką. Opłukane kukurydze smarujemy masłem i grillujemy  około 10 min., od czasu do czasu obracając je. Po określonym czasie wyjmujemy krewetki i grillujemy je 2 min. z każdej strony.
Na koniec dekorujemy talerz sałatą lodową, pomidorkami, cytryną oraz układamy po kolei frytki, kolby kukurydzy i krewetki. Dodatkowo podajemy dip uzyskany z marynaty.



sobota, 5 listopada 2011

Porywające Tiramisu Classic


Kurczak po Staropolsku z jabłkami, podgrzybkami i ziemniaczkami



Jegomość Homar


Karkówka pieczona w soli






Zupa ogórkowa made in Poland



Zupa dyniowa na Halloween

SKŁADNIKI: ok. 1 kg dynia, 1 duża cebula, mały korzeń imbiru (3 cm), 1-1,5 l bulionu warzywnego, ok. 100 ml śmietany, kilka bułek na grzanki, 2-3 ząbki czosnku.

WYKONANIE: Zagotować bulion warzywny, a w międzyczasie przygotować dynię - obrać, wydrążyć (wyrzucić środek dyni z pestkami) i posiekać w drobną kostkę ok. 1,5 cm. Pokroić również dosyć drobno cebulę. Tak przygotowane warzywa wrzucić na patelnię i podsmażać kilka minut, aż zmiękną a cebula stanie się lekko rumiana. Podczas smażenia dodać obrany kawałek imbiru, który należy zetrzeć na tarce o małych oczkach. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zmiękłe warzywa przełożyć do czystego bulionu i całość zmiksować w robocie kuchennym, a następnie gotować jeszcze około 15 minut. Oddzielnie rozgrzać patelnię z małą ilością oleju by obsmażyć przygotowane grzanki. Do grzanek dodać kilka przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku. Grzanki podawać z przygotowaną zupą dyniową.


Zupa kukurydziana w amerykańskim stylu

Składniki: 1 cebula posiekana, 1 ząbek czosnku posiekany, 2 duże ziemniaki ugotowane i pokrojone w grubą kostkę, 2 selery naciowe (2 całe), ale ja robiłam z jednego, 1 zielona papryka posiekana w krążki, 2 łyżki oleju, 2 łyżki masła, 2 l bulionu warzywnego lub z kostek, 300 ml śmietany, puszka białej fasoli, puszka kukurydzy (300g), tarty żółty ser, sól , pieprz.

Wykonanie: W pierwszej kolejności gotujemy ziemniaki oraz bulion warzywny (2l), następnie kroimy warzywa: cebulę, czosnek, paprykę (w krążki), selery (w kostkę) i podsmażamy na 2 łyżkach masła w rondelku. Po około 10 min., gdy warzywa już zmiękną należy do nich dodać ok. 2 chochelek czystego bulionu i gotować jeszcze przez jakiś czas. W międzyczasie 2-3 chochelki bulionu rozrabiamy z wyjętą wcześniej z lodówki śmietaną w osobnej misce, a następnie dodajemy do bulionu. Całość z patelni przekładamy do bulionu. Dodajemy fasolę i ugotowane ziemniaki, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy kolejne 10 min. Po tym czasie dodajemy kukurydzę i gotujemy jeszcze przez 5 min. Doprawiamy solą i pieprzem. Nalewamy zupę do miseczek, posypujemy każdą porcję tartym żółtym serem.